Ing. Magda Cigánková-Fialová

Rekonstrukce zahrady MŠ Hornická v Ostravě

Název: REKONSTRUKCE ZAHRADY MŠ HORNICKÁ V OSTRAVĚ
Lokalita: Ostrava – Moravská Ostrava
Projekt: 2009
Realizace: 2010
Investor: městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz

Zahrada školky slouží pro děti ve věku 3 až 6(7)let.

Základní prvek zahrady je dopravní hřiště, kdy došlo jeho obnově a rozšíření po obvodu zahrady. Betonové jednosměrné cesty jsou nahrazeny dvojsměrnými komunikacemi o šířce 220cm z živice s obrubníky z jedné řady kostek zámkové dlažby. Ve vstupní části je pouze zámková dlažba.

Po průzkumech zahrady a vzhledem k požadavkům pedagogů jsou navrženy dva samostatné herní prostory s prolézkovými sestavami a pískovišti vždy pro 2-3 oddělení, vzájemně propojenými zpevněnými plochami. Každá herní plocha má dvě pískoviště z impregnovaných palisád.

Na druhé hřiště navazuje i pevná plocha pro míčové hry s basketbalovým košem. Obě hřiště budou mají pryžové dopadové plochy. V jižní části je kopec se skluzavkami, který vzhledem k velikosti lze také využívat jednotlivými odděleními současně. Skluzavky jsou umístěny na bocích a nevadí zimnímu sáňkování.

Původní bazén byl demolován a nahrazen mlhovištěm a okolo byla vytvořena odpočinková plocha. Její část blíž k budově je ze zámkové dlažby se sezením pro děti sloužící hlavně ke svačinám. V ploše je elipsovitý záhon s bylinkami. Druhá část s mlhovištěm je z tropického dřeva.

Zeleň ve vstupní části je doplněna o mobilní nádoby u vstupů do budovy. Ke vstupní části náleží i záhony hlavně z hortenzií a barvínku.

Galerie