Ing. Magda Cigánková-Fialová

Urbanizace zahrady ZŠ Gorkého v Havířově

Název: URBANIZACE ZAHRADY ZŠ GORKÉHO V HAVÍŘOVĚ
Lokalita: HAVÍŘOV
Projekt: 2009
Realizace: 2011
Investor: město Havířov – dotace OPŽP

Prostor zahrady slouží hlavně pro environmentální výuku (poučení o přírodě a jejího pozorování). Původně byla zahrada používána pro tzv.pozemky – pěstování rostlin a poznávání. Zahrada je rozdělena sítí chodníků do jednotlivých částí, vytvářejících kvetoucí efekt v jednotlivých ročních obdobích. Zastoupeny zde jsou jedno/dvouleté rostliny, bylinky, trvalky, keře a luční porosty. Pro informaci je zde tabule s názvy některých důležitých keřů a stromů, s druhy ptáků atd.

K dalšímu poučení slouží plocha s úzkými záhony po každé straně pro pěstování, výsev v rámci výuky. Uprostřed jsou dělené prostory dřevem o rozměrech 1 x 1 m. Zde jsou uloženy různé typy a druhy půdních tříd, nerostů kameniva atd. Naplnění hlavní myšlenky celé akce je vytvořit z prostoru zahrady oázu zeleně v městském sídlištním prostoru a naučit děti přírodní zákony hrou.

Pokusili se o to novými výsadbami z původních druhů, hlavně keřového patra, které plodí plody pro konzumaci ptáků, jejich květy přivábí hmyz k opylování.

Galerie